e-Müstahsil

e-Müstahsil Makbuzu
e-Müstahsil Makbuzu Regülasyon Tebliği Yayınlandı!

 

e-Müstahsil Makbuzu Uygulaması nedir?

Defter tutan çiftçilerin veya toptancıların, defter tutmayan çiftçilerden satın aldıkları ürünler karşılığında düzenledikleri ticari vesikaya müstahsil makbuzu denir .

Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden tarımsal ve hayvansal ürünler alan birinci sınıf tüccarların ticari faaliyetlerinin elektronik olarak yürütülmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirtilen usul ve esaslarla, müstahsil makbuzu ile aynı nitelikleri taşıyan elektronik belgelerin düzenlenmesi, saklanması ve iletilmesi ve Gelir idaresi Başkanlığı’na raporlanmasına ait işlemleri kapsayan uygulama ise e-Müstahsil Makbuzu uygulamasıdır

e-Müstahsil Makbuzu Özellikleri nedir?

Gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden mal alan “birinci sınıf tüccarlar” 1 Ocak 2018 tarihine kadar e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dahil olmak ve bu tarihten itibaren müstahsil makbuzu belgelerini e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenleyebilirler.

e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca müstahsil makbuzu belgesini düzenlemek zorunda olan mükellefler 01/01/2018 tarihinden itibaren dahil olabileceklerdir.

1 Ocak 2018 tarihine kadar kağıt Müstahsil Makbuzu kesmeye devam edecek olanların elektronik ve kağıt olarak iki yöntemi aynı andan kullanmaması gerekmektedir.

e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dahil olacak mükelleflerin uygulamayı kullanmak için e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter uygulamalarına dahil olmaları zorunluluğu bulunmamaktadır.

“e-Müstahsil Makbuzu Raporu”nu elektronik sertifika ile zaman damgalı olarak imzalayarak teknik kılavuzlarda açıklanan yöntem veya yöntemlerle GİB sistemine elektronik ortamda aktarılacaktır.

Bu Uygulamadan Nasıl Yararlanabilirsiniz;

e-Müstahsil Makbuzu’ndan yararlanabilmek için 3 farklı yol kullanılabilmektedir.

  • Doğrudan Entegrasyon: İşletmeler kendi bilgi işlem alt yapılarını Gelir İdaresi Daire Başkanlığı’nın teknik kılavuzlarla belirtiği altyapı ve kalite sertifikasyonlarını tamamlayarak GİB ile direkt iletişime geçen bir yapı kurabilrsiniz.
  • GİB Portal: Gelir İdaresi Başkanlığının servis ettiği GİB Portali üzerinden makbuzlarınızı tek tek işleyerek uygulamayı kullanabilirsiniz.
  • Uyumsoft Özel Entegratörlük: Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan özel entegratörlük izni alan Uyumsoft üzerinden e-Müstahsil Makbuzu uygulamasını hızlıca geçiş yaparak kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

e-Müstahsil Makbuzu Avantajları nelerdir?

İşlerinizi zaman ve maliyet tasarrufu ile yönetebileceksiniz.

Elektronik verilerinizi sizin için 10 yıl saklayacağız.

Verilere ulaşmak bir tuşa basmak kadar kolaylaşacak.

Her sorunuz için uzmanlarımız 7/24 size destek sağlayacaklar.

Online eğitimle işinizi anlayarak yöneteceksiniz.

Mevzuat takip edip güncel kalmanızı sağlayan çözümlerimizle konfor yaşayacaksınız.

 

Bu Ürünle İlgileniyorum

 

uyumsoft ozel entegrator

Aramak istediğiniz kelimeleri yukarı kutuya yazınız.