e-Fatura

e-Fatura
Ağaç Kesmeden de Fatura Kesebilirsiniz!

 

İşletme Yapınıza En Uygun e-Fatura Çözümleri

   Gelir İdaresi Başkanlığı'nın belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen e-Fatura çözümlerimiz ile mevcut yazılımınız ne olursa olsun, faturalarınızın dolaşımını güvenle ve hızla gerçekleşmesini sağlıyoruz. Doğru ihtiyaç analizi ile işletme yapınıza en uygun e-Fatura çözümüne bizimle kavuşabilirsiniz.


Düşük Maliyetli

    Basım, postalama, arşivleme, noter onay maliyeti gibi masraflar e-Fatura ile maziye karışır. Tüm bu işlemler için çalışacak personelin iş yükünüde azaltır.

 

Çevreci

     İşlemlerin tamamen elektronik ortamda yürütüldüğü bir sistem olan e-Fatura, ağaçların kesilerek fatura kağıdı yapılması fikrini çağve insanlık dışı bulur.

Kolay ve Hızlı

     e-Fatura ile tüm fatura işlemleriniz dijital ortamda arşivlendiğinden eski faturalarınıza istediğiniz zaman ulaşabilir, tüm fatura işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirerek zaman kazanırsınız. Unutmayın; size kalan en küçük bir zaman parçası büyüyerek dev inovatif fikirlere dönüşebilir.

Güvenli

     Tüm fatura işlemleriniz dijital ortamda arşivlendiğinden istediğiniz zaman istediğiniz tarihteki faturanıza kolaylıkla ulaşabileceğiniz e-Fatura sisteminde hiçbir şekilde faturanız kaybolmaz. Özel entegratör sistemi sayesinde ne siz başka şirketlerin fatura bilgilerine erişebilirsiniz ne de onlar size ait fatura bilgilerini görüntüleyebilirler.

 
GİB PORTALI ÖZEL ENTEGRATÖR

Aylık 500 fatura yüklenebiliyor.

Herhangi bir sınır yoktur.

Zarf bazında takip yapılmaktadır. Bir zarf birden çok faturayı içerebildiği için fatura takibi açısından zorluklara neden olmaktadır. Fatura ve zarf arasında ilişkiyi takip etmek birden çok ekrana bakma zorunluluğu getiriyor.

Fatura bazlı çalışır. Faturaların durumu, onaylanması,  reddi gibi faaliyetlerin hepsi tek ekrandan yönetilebilmekte ve izlenebilmektedir. Kullanıcı zarfların yönetilmesi karmaşasından uzaktır.
Zarf yada fatura bazında arama yapılamamaktadır. Faturanın; fatura numarası, fatura tarihi, fatura oluşturma tarihi, gönderilen firma adı, Vergi Kimlik Numarası gibi alanlarında arama yapılabiliyor (Fatura içeriğinde Bilgi güvenliği nedeniyle herhangi bir arama yapılmamaktadır.)
10 Adımda gerçekleşir. 2 Adımda gerçekleşir.
Aynı anda birdan fazla kişi sisteme giriş yapamaz. Kullanıcı sınırlaması yoktur.
Kullanıcı bazlı yetkilendirme yoktur. Kullanıcı bazlı yetkilendirme yapısı bulunmaktadır. By sayede onaylama, görüntüleme, Ret gibi işlemler farklı rollerle atanabilmektedir.
e-Fatura durumlarına göre herhangi bir raporlama ya da görsel grafik ekranları bulunmamaktadır. Mükelleflerin fatura durumuna göre ( gelen fatura, giden fatura, onay bekleyen fatura gibi) görsel grafik destekli istatistiksel raporlar sunulmaktadır. Bu Grafikler kullanıcı tercihlerine göre ( tarih aralığı; bugün,dün,son hafta, son ay yada özel tarih aralığı gibi) filtrelenebilmesine imkân sağlar.
Herhangi bir şekilde hiç bir muhasebe proğramına veri gönderemez. Bütün muhasebe proğramları ile entegrasyonu yapılabilir.
Portala her girişinizde Mali Mühüre ihtiyacınız vardır Mali Mühürü, bizi tercih ettiğinizde sadece bir defa kullanıyoruz. Daha sonraki bütün işlemlerinizde  ihtiyac yoktur.

 

     E-Fatura, belirli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik belgedir.

     Zorunluluk kapsamında olup e-fatura uygulamasına belirtilen tarihte geçmeyen mükellefler Vergi Usul Kanununun ceza hükümleri tatbik olunacaktır.

     Vergi Usul Kanunu kapsamında yapılacak düzenlemeler çerçevesinde kullanılmak üzere, tüzel kişi ve diğer kurum, kuruluş ve işletmelere ait veri bütünlüğünün, kaynağın ve içeriğin garanti altına alınması ile gerekli durumlarda gizliliğin sağlanması fonksiyonlarının yerine getirilmesi amacı ile oluşturulan Mali Mühür, Başkanlık adına TÜBİTAK-UEKAE tarafından kurulan elektronik sertifika alt yapısını ifade etmektedir.

     GİB’e e-fatura başvurunuzu yapıp, mali mührünüzü aldıktan sonra bizimli iletişime geçerseniz ERP proğramınıza entegre ederek eğitimini verebiliriz.

     E-fatura uygulamasına geçtikten sonra sisteme dahil olan firmalara e-fatura, dahil olmayan firmalara ise kağıt fatura göndermeniz gerekmektedir. Bu nedenle fatura alıcısının sisteme dahil olup olmadığının kontrolü fatura oluşturulmadan önce mükellef tarafından yapılmalıdır.

     E-Fatura uygulamasına dahil olan firmaların listesini GİB, www.efatura.gov.tr sitesinde düzenli olarak yayınlamaktadır. Sistemimiz web servisler aracılığıyla bu listeleri GİB’den düzenli olarak 60 dk aralıklarla güncellemektedir.

     Hayır. GİB e ftura uygulamasına dahil olmayan bir firmaya e-Fatura gönderilmesine müsaade etmemektedir.

     E-fatura uygulamasına dahil olmak için mali mühür almak zorunludur. 

     Yasal olarak aynı anda birden fazla özel entegratör ile e-Fatura uygulamasına dahil olmak mümkündür.

     GİB, özel entegratör aracılığıyla firmanıza ait mali mühür ile imzalanmış başvuru dosyasını alması halinde, otomatik olarak GİB portal hesabınızı kapatıp, özel entegratör hesabınızı aktive etmektedir.

     Hayır, Bu durumda firmanızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Zaten e-fatura uygulamasında bulunmayan bir firmaya e-fatura göndermeniz teknik olarak mümkün değildir.

     Gönderdiğiniz faturaların akıbeti ile ilgili olarak Sistemimiz tarafından firmanıza bir bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Ayrıca e fatura portalı üzerinde yer alan “Giden faturalar” menüsünde bu bilgilere yer verilmektedir.

     Ticari faturayı ise yedi gün içerisinde onaylamanız veya reddetmeniz gerekmektedir. Temel faturayı reddetmek mümkün değildir. Bu nedenle müşterilerinizle aranızda yapacağınız ticarette temel mi yoksa ticari fatura mı keseceğiniz konusunda önceden aranızda anlaşmanız gerekmektedir.

      Ticari ihtiyaçlar göz önünde tutularak Ticari Fatura Senaryosu oluşturulmuştur. Ticari fatura Senaryosunda fatura kabul, red ve iade işlemleri tamamen mesajlaşma platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. Ticari fatura senaryosunun kullanımı ancak tarafların anlaşmış olmasına bağlıdır. Temel fatura senaryosunun bir talebe bağlı olarak kaldırılması mümkün değildir.

     Firmanıza gönderilen bir temel faturayı kabul etmek istememeniz durumunda harici yollarla iptali yapılabilmektedir. Ayrıntılar için mali müşavirinizden bilgi alınız .

     Evet. İsteğe bağlı olarak e-Fatura uygulamasına dahil olmak mümkündür.

     Evet. İsteğe bağlı olanlar hariç E-defter uygulaması ve e-Fatura uygulamasına birlikte kullanılmalıdır.

      e-Fatura Uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenlenecek elektronik faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer.
      Ancak bu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur.

      Bu imkândan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. Hizmet ifasına konu e-Faturanın satış anında düzenlenmesi halinde, söz konusu kâğıt çıktının talep eden müşteriye verilmesi zorunludur.

 

Bu Ürünle İlgileniyorum

logo ozel entegrator uyumsoft ozel entegrator

Aramak istediğiniz kelimeleri yukarı kutuya yazınız.